مشروح گفتگوی دکتر موسوی با خبرنگار شبکه مجازی آستان حضرت امام (ره)

۲۷ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۷ کد : ۳۳۵۱ اخبار حوزه ریاست
تعداد بازدید:۳۸۹

 

 گفت‌وگوی تفصیلی خبرنگار شبکه مجازی آستان حضرت امام خمینی(ره) با حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدفرج الله موسوی در خصوص راه اندازی شبکه مجازی آستان. 

 حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدفرج الله موسوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی یادگار امام(ره)در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه مجازی آستان حضرت امام خمینی(ره)خاطرنشان کرد: امام راحل(ره)با کلام زیبا و دلنشین خودشان شبکه مجازی در دل و روان مردم ایران ایجاد کرده بودند

خبرنگار شبکه مجازی آستان حضرت امام(ره) : نظر جناب عالی در مورد راه اندازی شبکه مجازی آستان با هدف آشنایی نسل سوم و چهارم انقلاب بااندیشه و آرمان های امام خمینی(ره)چیست؟

دکترموسوی: شبکه های اجتماعی و فضای مجازی یکی از جدیدترین و پرمخاطب ترین سرویس های صفحات گسترده جهانی (اینترنت)است، از جنبه های مختلف قابل کنکاش و ارزیابی است. دستاوردهای بشر از فناوری‌های نوین ارتباطی و نظام اطلاعات ارتباطی یا IT علاوه بر منافعی که برای بشر داشته و رفاهی که برای او به ارمغان آورده است، در جهت نیل به کمال شکل گرفته ، اما در عین حال به دلیل برخی کج فکری ها و استفاده های نادرست از ابزارهای جدید، این اختراعات، گاه جسم و جان و اخلاق و روان انسان ها را مورد آسیب قرار داده و گاه فرهنگ و اعتقادات و رفتارهای اجتماعی وی را دگرگون کرده است.

در پاسخ به سوال شما باید بگویم: مبنا و هدف اصلی اینترنت، برداشتن فاصله جغرافیایی میان انسان های سراسر دنیا و ایجاد تحول در عرصه ارتباطات و تبادل اطلاعات است.که امام راحل در سال ۱۳۴۲ و قبل از دستیابی قدرت های بزرگ جهانی و با آگاهی از سرچشمه علم الهی با کلام زیبا و دلنشین خودشان شبکه مجازی و اجتماعی بزرگی را بدون استفاده از ابزار ماشینیسم و با تکیه بر ذات مقدس حضرت حق در دل و روان مردم ایران و در سالهای بعد یعنی در بهمن ۵۷ در سطح جهانی به وجود و آنها را به هم مرتبط و متصل نمودند. هم اکنون با راه اندازی شبکه مجازی آستان به تبیین جایگاه والای رهبر و معمار کبیر انقلاب اسلامی جهانی ایران باید پرداخته شود خصوصاً جهت تبادل منابع تدریس ایشان، سخنان و رفتارو کردار ایشان سوق داده و به عبارتی جهت خلقِ اجتماعی فرهنگی ،علمی آغاز و به مرور زمان بتوانیم نسل سوم و چهارم انقلاب را که بیشتر جامعه آماری کشور در استفاده از فضای مجازی را دارند به آرمان های ایشان نزدیک نماییم وخود را از طریق سایت آستان تا برقراری ارتباط موثر تر بین افراد از طریق پست الکترونیکی ( برای رسیدن به پاسخ سئوالات شرعی ،علمی ،اجتماعی و حتی سیاسی) ارتقا بخشیم و طبعا پس از مدتی، این فضای مناسب به منزله فضایی جدید جهت بسط فعالیت های اخلاقی و معرفتی و اسلامی تبدیل گردد.

وبلاگ ها و وب سایت ها، نرم افزارهای گفتگوی آنلاین، سرویس های پست الکترونیک و … امکانات مناسبی بودند که در بستر شبکه جهانی وب، در این فضای شبکه طراحی و دراختیار کاربران قرار گرفته شده است.

در حالی که قدرت های بزرگ تصور نمی‌کردند ابزار تهاجم فرهنگی ساخت خودشان روزی رنگ و بوی اسلامی و انقلابی به خود بگیرد امروز با راه اندازی این شبکه مجازی (آستان) معرف بزرگانی چون حضرت امام خمینی رهبرو معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران و نایب ایشان مقام معظم رهبری مد ظله العالی حضرت آیت الله خامنه ای و یادگار صدیق امام عظیم الشان، حضرت آیت الله آقا سید حسن آقای خمینی گردید ، و با ساخت و راه اندازی و بهره برداری از چنین فضاهایی به صورت کاربرد اصلی آن در فضای سایبر به مکان مناسبی برای مبارزه فرهنگی با قدرت های بزرگ با استفاده از ابزار خودشان درآمده است .

و امیدوارم این موضوع در بین کاربران اینترنتی و جوانان ایران و جهان که عمده استفاده کنندگان را تشکیل می دهند چنان مورد استقبال قرار گیرد که به جرأت بتوان گفت یکی از تأثیرگذارترین سرویس های ارائه شده در اینترنت و وب که در سال های اخیر تحول شگرفی در نظام اجتماعی کشورهای مختلف جهان به  وجود خواهد آورد، شبکه آستان باشد انشاالله.

خبرنگار شبکه مجازی آستان حضرت امام(ره) : استفاده از ابزارهای نوین اطلاع رسانی برای ترویج اندیشه های امام(ره) را چگونه ارزابی می کنید؟

 دکترموسوی: قطع به یقین شبکه‌های اجتماعی، نسل جدیدی از پایگاه‌هایی هستند که این روزها در کانون توجه کاربران شبکه‌های جهانی اینترنت قرار گرفته‌اند. این‌گونه پایگاه‌ها بر مبنای تشکیلات آنلاین فعالیت می‌کنند و هر کدام دسته‌ای از کاربران اینترنتی با ویژگی خاص را گرد هم می‌آورند.

امیدواریم سایت آستان که با تلاش و پیگیری تولیت آستان حرم مطهر حضرت امام خمینی دانشمند توانا و فرزند برومند یادگار امام راحل جناب مستطاب آقا سید حسن آقای خمینی طراحی شده از موثر ترین رسانه‌های اجتماعی باشدکه امکان دستیابی به شکل جدیدی از برقراری ارتباط و به اشتراک‌گذاری محتوا در اینترنت را فراهم آورد؛ حتی شیوه برقراری ارتباط شاگرد و استاد و روش تدریس در سطوح دانشگاهی را هم متحول کند این امر به طور اساسی قابلیت انجام تحقیقات توسط طلاب علوم دینی و دانشجویان و به اشتراک گذاشتن یافته‌های آنها با دیگران را بالا خواهد برد .

اینترنت و سرویس های ارائه شده در قالب آن، در عین حال که ابزار مفیدی برای کسب و تبادل اطلاعات است اما می‌تواند مخرب نیز باشد؛ به بیان دیگر، اینترنت ابزار قدرتمندی است که هم می‌تواند باعث فساد گردد و هم ابزار آموزش و تعلیم و رشد علمی، فرهنگی و اجتماعیِ نوجوانان و جوانان را فراهم آورد.

و این روزها با توجه به استقبال گسترده کاربران اینترنتی خصوصاً قشر جوان و نوجوان از شبکه های اجتماعی مجازی، بررسی مسائل مربوط به این شبکه ها جهت اتخاذ تصمیمات صحیح و برنامه ریزی دقیق توسط مسئولان فرهنگی و اجتماعی و نیز والدین، ضروری است.همان گونه که فلسفه وجودی شبکه های اجتماعی واقعی، تشکیل و پیوند گروه های اجتماعی بر محور مشترکات اعتقادی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است، شبکه آستان نیزبا انگیزه سازماندهی کردن گروه های اجتماعی مجازی با تکیه بر اشتراکات مختلف شکل می گیرند. پدید آمده است که اعضای این اجتماعات مجازی را با پیوندهایی که با یکدیگر دارند، در مجموع به دنبال تحصیل یک هدف مشترک در دنیای واقعی که غالباً هدفی فرهنگی ، اجتماعی و بعضا سیاسی است،را راهنما خواهد بود.

  خبرنگار شبکه مجازی آستان حضرت امام(ره) : مدل های اجرایی جناب عالی به عنوان رییس یکی از دانشگاه های آزاد بزرگ کشور برای ترویج اندیشه امام با استفاده از ابزارهای نوین رسانه ای چیست؟

دکترموسوی: 
1-
 هماهنگی با مرکز فن آوری اطلاعات سازمان مرکزی مبنی بر ایجاد لینک این سایت در تمامی سایت های دانشگاهی و باز شدن صفحه اصلی در زمان انتخاب واحد ( به مدت ۵ ثانیه قبل از باز شدن صفحه انتخاب واحد و ثبت نام) در کلیه واحدها و مراکز دانشگاهی کشور و پاسخ به دو سئوال از حضرت امام توسط اساتید و دانشجویان برای ورود به سامانه آموزشی و درخواست ایمیل از مراجعه کننده برای ارسال جواب سئوالات مطرح شده (که با درخواست ایمیل از کاربران و دانشجویان یا شماره موبایل میتوان با آنها ارتباط برقرار و بمباران فرهنگی کنیم) .

-2  قرار دادن لینک دانلود رایگان نرم افزارهای روز دنیا (جهت کامپیوتر و لپ تاب و گوشی های تلفن همراه) به شرط پاسخگویی به ده سئوال(از سایت آستان ) در هر مرحله از دانلود(ایجاد لینکی به نام دانلوددر فضای سایبر که آدرس سایت آستان را یدک بکشد، یعنی با کلیک توسط کاربر فضای مجازی به شبکه آستان وارد شود و از بنر های موجود در سایت بتواند دانلود خود را انجام دهد) .

3-  توسعه مشارکت های فرهنگی واجتماعی:

تأثیرگذاری این سایت بر میزان و کیفیت مشارکت های فرهنگی و اجتماعی جوانان با الگوگیری از رفتار و گفتار حضرت امام در خانواده وجامعه، این سایت می تواند تاثیرگذار باشد. همچنین از طریق این سایت کاربران بتوانند به بسیاری از نرم-افزارهایی به اشتراک گذاشته شده توسط مدیریت سایت، به‌آسانی دسترسی داشته باشد.از جمله کتاب های الکترونیکی در زمینه های مختلف،دانلود نرم افزار های ایرانی اسلامی با رویکرد فرهنگی،فیلم و عکس های دفاع مقدس و نواها و آواهای مناسبتی مختلف.

-4  به اشتراک گذاشتن علاقه مندی ها توسط اعضا:

یکی دیگر از رویکردهای اصلی میتواند به اشتراک گذاشتن علاقه مندی های کاربران نسبت به آثار حضرت امام در این شبکه با یکدیگر باشد.

-5  ایجاد محتوا توسط اعضا:

بر خلاف سایر رسانه ها که مخاطبان، چندان تعاملی در تولید محتوا و انتخاب محتوای دلخواه خود ندارند، در این وب سایت کاربران باید بتوانند تولید کننده، تأثیرگذار و دارای قدرت انتخاب و بهره‌برداری از مطالب بیشتری باشند. با توجه به این مطلب، این سایت میتواند بیش از هر رسانه دیگری با پیشرفت فناوری و توسعه جوامع به برتری های سایر رسانه ها همچون تلویزیون که از قوه شنیداری و دیداری به‌خوبی بهره می برد، نزدیک شود.

-6  مسابقات هدفمند اینترنتی

اعضای شبکه های اجتماعی در صفحات مربوط به خود درباره علایق خود صحبت می کنند و این به مدیران سایت اجازه می دهد که بر اساس همین علایق، برای آنها برنامه ریزی نمایند و با طراحی مسابقات از محتوی سایت خود فرصت جستجو به کاربر در فضای مجازی را فراهم نمایند.

علاوه بر این، بسیاری از شرکت ها با ایجاد حساب کاربری و صفحات شخصی در شبکه های معروف، با سایر کاربران خود ارتباط برقرار نموده و هدف خود را پیش می برند.

-  ضمنا باید دقت داشت که شبکه های اجتماعی پیامدهای منفی نیز احتمالا خواهند داشت از جمله:
الف) شکل گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذب

به علت عدم امکان شناسایی هویت واقعی اعضا و نیز عدم امکان کنترل محتوای تولید شده توسط کاربران ، یکی از مهم ترین پیامدهای منفی این شبکه ها، شکل گیری و ترویج سریع شایعات و اخبار کذبی خواهد بود که توسط برخی از اعضای این شبکه ها و با اهداف خاص و غالباً سیاسی منتشر می شود.که باید دقت فراوانی شود .

ب) تبلیغات ضد دینی و القای شبهات

سایر رسانه ها،  افراد و گروه های مغرض با اهداف از پیش تعیین شده و با شیوه های مخصوص، اقدام به تبلیغات ضد دینی و حمله به اعتقادات مذهبی می نمایند. گاه پس از تحقیق و ریشه یابی درمی یابیم که هدف اصلی کاربران فراموش و باعث دین زدایی و حمله به مقدسات نشود.

در پایان، چند پیشنهاد کلی جهت مصون ماندن سایت از آسیب-های احتمالی و بهره برداری از آثار مثبت این شبکه ها ارائه می گردد:

1- مبارزه با شبکه های اجتماعی مخرب؛

2- آموزش و فرهنگ سازی؛

3- نظارت کارشناسانه و مستمر بر فضای جوامع مجازی و برنامه ریزی برای آینده؛

خبرنگار شبکه مجازی آستان حضرت امام(ره) : جناب آقای دکتر موسوی از وقتی که به خبرگزاری آستان حضرت امام خمینی (ره) اختصاص دادید سپاسگزارم، ان شا ا... که موفق و موید باشید.

دکتر موسوی: من هم از شما تشکر می کنم و امیدوارم خداوند متعال به همه شما عزیزان توفیق دهد تا پیش از گذشته بتوانید نسبت به انتشار اندیشه های حضرت امام (ره) اقدام نمائید.

 

 


نظر شما :